TARİHÇE

Boytek, yüksek kaliteli doymamış polyester reçineleri, vinil ester reçinerleri, jelkot ve pigment pastaları üretiminde Türk kompozit sektörünün lider kuruluşudur. 1978 yılında sektöre adımını atan Boytek, bugün en geniş ürün yelpazesiyle sektöre yön veren öncü bir kuruluş kimliğindedir.

Kurulduğu yıllarda alkit ve doymamış polyester reçineleri üreten Boytek, 1982 yılından itibaren yalnızca doymamış polyester reçineleri üretimine odaklanmıştır. Süreç içinde ürün yelpazesine, jelkot çeşitleri, pigment pastalar ve vinil ester reçine çeşitleri de katılmıştır. Ürün çeşitliliğinin artması, kompozit malzeme üreten farklı endüstrilerin ihtiyaçlarının daha geniş ölçekte karşılanmasını sağlamıştır. Bu gelişme Boytek ürünlerine talebi arttırmıştır.

Kompozit sektörünün gittikçe artan talebini karşılamak amacıyla 1999 yılında Çerkezköy/Tekirdağ’da ikinci üretim tesisini faaliyete geçirmiştir. 2009 yılında ise Tuzla/İstanbul tesislerini faaliyete alarak doymamış polyester reçineleri konusunda kapasitesini iki katına çıkarmıştır.

Boytek, 2010 yılında sektörünün en köklü isimlerinden Menzolit firması ile yaptığı iş birliğiyle SMC-BMC üretimine başlamıştır. Kompozit sanayiine verdiği değerin bir göstergesi olan bu yatırım ile sektörün SMC-BMC ihtiyacı en üst düzeyde karşılanmaktadır.

Ülkemizdeki başarısını uluslararası alana da taşımayı başaran Boytek bugün, dünya ölçeğindeki ünlü markalarla rekabet edebilecek konumdadır. Avrupa’dan Ortadoğu’ya ve Afrika’dan Orta Asya’ya kadar birçok ülke Boytek ürünlerini tercih etmektedir.

Boytek cam elyaf ürünlerinde dünyanın seçkin markası olan Owens Corning’in, Ashland Derakane vinil ester reçinelerinin ve daha birçok markanın Türkiye’deki yetkili temsilciliğini de başarıyla yürütmektedir.

2012 yılında Gorrion Hotel markasıyla turizm sektörüne de yatırım yapma kararı alan Boytek, Yenibosna’daki Boytek markasının doğduğu fabrika arazisinde; 252 odalı, toplamda 2000 m2’yi bulan toplantı salonları, restaurantları, SPA merkezi ve pek çok ünite ile 14 Nisan 2014 tarihinde kapılarını açmıştır.